Bu haber 895 kez okundu.

Kadınlarda en çok görülen kanser türleri arasında yer alan yumurtalık kanseri, dikkat edilmediği zaman ölümle biten sonuçlara neden olmaktadır. Yaşam boyunca her 100 kadından 2 tanesinde görülen yumurtalık kanserinin tedavisi zordur. Hastalığın belirtileri nelerdir? Nasıl Önlemler Alınmalıdır?Genelde ilerledikten sonra teşhis edildiği için yumurtalık kanseri ölümle sonuçlanmaktadır. Yumurtalıkların ana yapısında epitelyum hücreler yer almaktadır. Bu hücrelerde ortaya çıkan kontrolsüz çoğalma sonucunda ortaya çıkan kanser türüne yumurtalık (over) kanser denir. Genelde menopoz sonrası dönemde görülen yumurtalık kanserinin 20 yaş altında az da olsa görüldüğü bilinmektedir.

Yumurtalık kanseri nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı risk gruplarının yumurtalık kanseri riskini artırdığı söylenebilir. Yumurtalık kanserine neden olan bazı etkenler şu şekilde sıralanabilir; Aileden gelen genetik risk Genlerdeki değişmeler Yumurtaların artması için kullanılan ilaçlar Doğum yapmamak (Doğum yapanlarda risk daha azdır.) Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?Genelde teşhis edildiğinde geç kalınmış olan yumurtalık kanseri için belirtilerin bilinmesi son derece önemlidir. Hastalığın ilk aşamasında genelde bir belirti görülmez. Ancak kanser ilerledikçe fark edilecek seviyede belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kanserinin ortaya çıkardığı belirtiler şunlardır: İştahsızlık Kilo kaybı Şişkinlik hissi Kabızlık Kasıklarda ağrı Sık sık idrara çıkma Mide bulantısı V-a-jinal kanama Karında ele kitle gelmesi Uzun süren gaz, hazımsızlık ve bulantı Yukarıda sıralanan belirtilerden birkaçını yaşamanız durumunda mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Her kadın kanser riski ile karşı karşıyadır. Hastalığın tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Yumurtalık kanserinin gelende teşhisi için geç kalınmış oluyor. Kötü sonuçlarla karşılaşmamak için farklı belirtiler yaşandığı anda doktora gitmekte fayda vardır.

Yumurtalık Kanseri Nasıl Teşhis Edilir? Hastalığın erken tanısı çok önemlidir. Bunun için kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması önerilir. Jinekolojik muayene sırasında ele kitle gelmesi ya da ultrason tetkiki esnasında yumurtalıklarda kitle görülmesi ile hastalık teşhis edilir. Yumurtalıklarda görülen her kist kansere neden olmaz. Genelde üreme çağındaki her kadında kist görülmesi doğaldır. Bu kistler çoğu zaman basit ve zararsız olmaktadır. Yapılan kan testi ile kistlerin kanser riski taşıyıp taşımadığı belirlenir. Doktor tarafından p-elvis muayene yapılır. G-enital organın dış kısmı incelendikten sonra rahim ile yumurtalıklar incelenir. Görüntüleme testleri, kan testleri ve karından sıvı almak gibi işlemlerle yumurtalık kanseri varlığı kesinleştirilir. Hastalığın farklı evreleri olduğu için hangi evre olduğu belirlenir ve uygun tedaviye geçilir.Yumurtalık Kanseri Tedavisi Tedavi edilmesi zorunlu hastalıkların başında yumurtalık kanseri geliyor. Yumurtalık kanseri tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Tedavi genelde cerrahi olmaktadır. Çünkü yumurtalık kanserinin teşhisi zordur ve hastalık teşhis edildiğinde genelde geç kalınmış olmaktadır. Bu durumda yumurtalıklar ile beraber tüm dokular alınır ve kemoterapi tedavisine başlanır. Yumurtalık kanserinin bütün evrelerinde cerrahi müdahale uygulanır. Kansere neden olan tümörün bu yolla vücuttan çıkarılması sağlanır. Ancak bu işlem kişiye zarar verecek riskler taşıyorsa, önce kemoterapi ve ilaç tedavisi ile kitlenin küçülmesi sağlanır. İşlem sonrasında kanserin vücuda yayılması engellenirse kemoterapiye son verilir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisinde Ekili Olan Önlemler Yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülme sıklığı artan yumurtalık kanseri, ölümle sonuçlanabilen ciddi kanser türlerinden biridir. Bu nedenle tedavi edilmesi ve erken önlem alınması gerekmektedir. Yumurtalık kanseri riskini azaltan çok önemli öneriler şunlardır: Ailede geçmişte kanser olup olmadığı bilinmelidir. Kilo vermek için sağlıklı diyet yapılmalıdır. Yağlı ve işlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır. Keten tohumu, yeşil çay ve domates suyu tüketilmelidir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Mutlaka düzenli olarak jinekolojik muayene yapılmalıdır. Genetik testlerle risk araştırılmalıdır. Bebek doğurmak ve emzirmek riski azalttığı bilinmelidir.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Email
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.