Asla Çiğ Tüketmemeniz Gereken 6 Sebze

Yaşam

281 kez okundu.

PİŞMESİ GEREKEN SEBZELER NELERDİR

Asla Çiğ Tüketmemeniz Gereken 6 Sebze... Günümüzde çiğ yiyeceklerin tüketimi giderek artıyor. Birçok kişi sebzelerin çiğ yenmesini öneriyor. Ancak bütün sebzeleri çiğ yememelisiniz. Bazı sebzelerin çiğ yenmesi zararlı.

1- Brokoli: Brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar çoğu kişi tarafından çiğ halde tüketiliyor.Brokolide, rafinoz ismindeki bileşen bulunuyor. Vücut tarafından sindirilemeyen bu madde bakteriler tarafından kalın bağırsakta parçalanıyor. Bunun sonucunda midenizde şişkinlik hissediyorsunuz.

2- Patlıcan: Patlıcanda bulunan solanin isimli bileşen kalsiyum emilimini azaltıyor ve sindirim sistemini rahatsız ediyor.Aşırı çiğ patlıcan tüketimi karın ağrısı, ishal, kusma, baş ağrısı ve mide bulantısına neden oluyor.

3- Ravent: Çiğ tüketilmesi halinde raventin zehirlenmeye neden olduğunu duymuşsunuzdur. Aslında çiğ tüketmemeniz gereken şey ravent yaprağı. Yaprağında bulunan oksalik asit zehirlenmeye neden olabiliyor.

4- Patates: Bütün çiğ patatesler zararlı değil. Ancak patates tam olarak olgunlaşmadıysa ve güneş ışığına fazla maruz kaldıysa, yarım patateste bile solanin maddesi sağlığınızı olumsuz etkileyebiliyor.

Patates yeşile döndüğünde tüketmemeniz gerekir. Tüketmeniz halinde kusma, ishal, baş ağrısı ve en kötü senaryoda merkezi sinir sisteminin felce uğramasına neden olabilir. Kırmızı barbunyayı çiğ tüketmeniz halinde sadece tadı kötü gelmez aynı zamanda baş ağrısı, kusma, kramp ve mide fesadı görülebilir.

İçerdiği lektin zehirlenmeye neden olabilir. Kendinizi garantiye almak için kırmızı barbunyayı haşlamadan önce en az beş saat suda bekletin. Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, vücudunuzun domateste bulunan likopen ismindeki 

karotenoid pigmenti, domatesi pişirerek yemeniz halinde kolayca sindirebildiği ancak çiğ yenmesi halinde sindiremediği görüldü. Domatesler 2, 15 ve 30 dakika olarak üç farklı şekilde pişirildi. Domatesler pişirildikçe besin değerlerinin arttığı görüldü

Likopenin kanser ve kalp rahatsızlığı riskini azalttığı biliniyor. Ancak domatesi çiğ tüketmemelisiniz. Bütün sebzelerin çiğ tüketilmesinin yararlı olduğunu düşünenlerdenseniz bir kez daha düşünmeniz gerekiyor. 

Çiğ tüketilmemesi gereken sebzeleri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın! 

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Yorum Yaz