FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR MUCİZEVİ BİTKİ

Yaşam

307 kez okundu.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR MUCİZEVİ BİTKİ

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR MUCİZEVİ BİTKİ... Ödem; vücutta anormal miktarda su toplanması olarak da tanımlanabilir. Göz kapaklarında, ellerde ve ayaklarda şişmeler olur. Yüzük takılamaz, ayakkabı bile giyilemez hale gelinir.

İşte bu aşağıdaki besinler vücudu baştan yenilemeye yardımcı olan, ödem ve iltihabı bedenden atan, sizi yenileyen besinler. Bu besinlerden bolca tüketmek sizi iyi gelecek...  1 – Pancar : Kıpkırmızı rengi ile güçlü bir antioksidan ve anti inflamatuar besindir. Enerjinizi arttırıp, kan basıncınızı düşürebilir.

Hipertansiyon Dergisi 2008 sayısında 500 ml’lik bir pancar suyunun kan basıncını 10.4/8 mm düşürdüğü gösterilmiştir. Pancarlar nitrattan zengindir. Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Dergisi Aralık 2012’ de yayınlanan bir çalışmada bir porsiyon pancar suyu atletik performansı \%1-3 arasında arttırdığı saptanmıştır.

2 – Yaban mersini : Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu çalışmada inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda örneğin Amerikan Bilim Degisi Ocak/Şubat 2011 sayısında beyin sağlığı için iyi bir besin olduğu belirtilmiştir.

Berrie grubu meyveleri boyutlarından ötürü yıkamak zor olduğundan organik tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 3 – Brokoli: Detoksifiye edici antioksidanlar ile doludur. Kaempferol ve izotiyosiyanatlardan zengindir, her ikisi de anti inflamatuar fitonutrientler (bitkisel besin öğeleri) dir.

İnflamasyon Araştırma Dergisi Kasım 2010’da yayınlanan çalışmada kaempferolün vücutta alerji oluşumuna neden olan maddelerin etkisini azalttığını göstermiştir. Brokoli belirgin miktarda iyi bilinen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ asidi de içermektedir.

4 – Keten tohumu yağı: Omega-3 ve omega- 6 yağ asidi dengesini içerir. Omega-3 yağ asidi inflamasyonu azaltır. Anti Kanser Araştırması 2001’de yayınlanan bir çalışmada lignanların prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilmiştir.

Lignanlar aynı zamanda meme kanseri tanısı alan binlerce kadın üzerinde yapılan çalışmalarda (Göğüs kanseri araştırma ve tedavisi Temmuz 2010, Nisan 2012 ve Klinik Onkoloji Dergisi Ekim 2011) meme kanserinden hayatta kalmayı da 

arttırmada önemli bir rol üstlenmektedir. Ayrıca ödem, altta yatan kalp yetmezliği, akciğer, karaciğer, böbrek ve tiroid hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Buna ek olarak hamilelik döneminde ve menstürasyon döngüsünde de hormonal değişikliklere bağlı olarak ödem görülebilmektedir.

Doğal diürtikler, böbreklerin daha fazla idrar üretmesini stimüle ederek, böbreklerin geri emerek kan dolaşımına kattığı, su ve tuz miktarını azaltırlar. Bu durum doku ve organların fonksiyonlarının gelişmesine ve sıvıların doku matrislerinde birikmesine engel olur.

Bir diüretik ekstra su tutumunu engelleyip, fazla suyun vücuttan atılmasını sağlayan bir maddedir. Bazı medikal durumlar (örneğin; böbrek fonksiyonlarında bozukluk veya steroid kullanımı) ödeme neden olabilir. Ayrıca yazının başında da söz ettiğimiz gibi menstürasyon döneminde ve hamilelikte ödem fazlaca oluşabilmektedir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Yorum Yaz