Karaciğerinizin Tehlikede Olduğunun 6 Kritik Belirtisi

Yaşam

494 kez okundu.

Karaciğerinizin Tehlikede Olduğunun 6 Kritik Belirtisi

Karaciğerinizin Tehlikede Olduğunun 6 Kritik Belirtisi... Her yıl 31.000 kişinin sirozdan hayatını kaybediyor. Bunun için herkesi karaciğerlerine dikkat etmeye davet ediyoruz. Çünkü her ne kadar karaciğer kendini yenileyebilen bir organ olsa da bir yerden sonra maalesef kendini yenileyebilmesi mümkün olmuyor.

Birçok defa hayat tarzımız sebebiyle bazen bilerek bazen de bilmeyerek karaciğerimize zarar veriyoruz. Aşırı alkol ve sigara tüketiminin zararlarını herkes biliyor fakat sağlıksız yiyeceklerinde aynı şekilde karaciğerimize zarar verdiğini unutuyoruz.

Karaciğerimiz aşırı yük altında kaldığı zaman düzgün çalışamaz. Besinlerden aldığımız enerjiyi ortaya çıkartamaz ve devamlı yorgun bir halde oluruz. Karaciğerinizin Zarar Gördüğünün 6 İşaretine DİKKAT!

Karın Bölgesinde Ağrı:Karın bölgesindeki ağrı, karaciğer hasarının tespit edilebileceği en yaygın göstergedir. Karnınızın sağ üst bölgesinde şişme olur ve ağrı hissedersiniz. Bu durumun karnınızın sağ tarafında olmasının sebebi ise, karaciğerin dönüştürmek için kullanacağı yağları depoladığı yer orasıdır.

Tende ve Gözlerde Sarılık: Karaciğer hasarı durumunda, tem ve gözlerde sararma meydana gelmektedir. Bilirubin adlı sarı bir madde karaciğer tarafından kana salınmaktadır. Eğer sağlıklı bir karaciğeriniz var ise bilirubin ayrıştırılır ve kana karışmaz.

Eklem Ağrıları:  Kusma, eklem ağrıları, geçmeyen yorgunluk ve iştah kaybı işte bunlar karaciğer hastalığının birbirine bağımlı semptomlarıdır–otoimmün hepatit en yaygınıdır. Buradaki durum bağışıklık sisteminizin karaciğerinizdeki hücre dokularına saldırmasıdır.

Deride Lekeler: Karaciğeriniz kanınızı yani vücudunuzu yeterli bir şekilde temizleyemiyorsa, kılcal damarlar tıkanır ve derinizde lekeler oluşur. Sorun ne kadar büyükse lekeler de o kadar büyük ve sık oluşur.

Kafa Karışıklığı: Karaciğerdeki sorunların insanlarda sebep olduğu bir diğer durumda kafa karışıklığıdır. Hasar görmüş karaciğer, kan dolaşımında ve beyinde fazlaca bakır birikmesine neden olmaktadır.

Biriken bakır, Alzheimer ile benzer belirtiler gösterir. Kas Atrofisi: Eğer mideniz aşırı bir şekilde genişlemiş, ayak bilekleriniz şişmiş, zayıf, güçsüz kollarınız, bacaklarınız var ise, bu direkt olarak karaciğerinizdeki hasar sebebiyle olmuş olabilir. Fakat bu ilk belirtilerden değildir, diğerlerinden sonra ortaya çıkmaktadır.

Karaciğer Hasarını Engelleme Yolları : Karaciğeri iyi korumanın yollarından biri de E vitamini almaktır. E vitamini hücre hasarını engellemeye ve kontrol altına almaya faydalıdır. En iyi doğal E vitamini depolarının başlarında şunlar gelir, fındık, buğday tohumu, çekirdek, bitkisel yağlar ve yeşil bitkilerdir.

ALKOLDEN UZAK DURUN : Birçok zararla birlikte alkol karaciğere de zarar vermektedir. Düzenli alkol tüketen bir grup insan üzerinde yapılan araştırmaya göre sadece bir aylık bir süre boyunca ara verdiklerinde karaciğerlerinde biriken yağ oranında azaldığı tespit edilmiş. Ayrıca kan şekeri ve kolesterol seviyelerinde de iyileşme görülmüştür.

Lütfen PAYLAŞMAYI ihmal etmeyin… (Sevdiklerinize bu yazıyı gönderin) Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen... Sağlıklı Günler Dileriz .... 

Yorum Yaz