Temizlikte 14 Püf Nokta

Yaşam

3340 kez okundu.

Hanımlar Dikkat Sizlere Özel Temizlikte 14 Püf Nokta

Temizlikte 14 Püf Nokta... 1 - Bakırlarınızı ve çeşmelerinizi ve küflenen metallerinizi keççapla ovarsanız ilk günkü gibi olacaktır. 2 - Şampuanı su dolu kovaya döküp camlarınızı hiç kurulama yapmadan silebilirsiniz. Ayriyetten camsile doldurup tozda alabilirsiniz.3 - Bulaşık Makinesi tabletini 5 bardak sıcak suda eritip birazda içine parlatıcı sıkıp halılarınızı koltuklarınızı silebilirsiniz. Ayriyetten aynı işlemi yağli mutfak dolaplarında uygulayabilirsiniz sonuç Mükemmel.

4 - Halınıza diyelimki çay döküldü direk üzerine parlatıcı döküp silin, Çaydan Lekesinden eser kalmayacak. 5 - Duşakabininizi veya çesmelerinizi parlatıcıyla silerseniz parlak durur. 6 - Beyaz kalıp sabunu rendeleyip sıcak suda eritip 5 kiloluk bidona koyun gerektiğinde mutfak dolaplarınızı. Fırınınızı. Halılarınızı. Koltuklarınızı silebilirsiniz. 7 - Tencere çaydanlık ve tavalarınızı cif’i normal bir market poşetine doküp ovalarsanız pırıl pırıl olacaktır.

8 - Mutfak tezgahınızın köşelerinde silikonlar siyaha dönüştüyse pamuğa domestos döküp sabaha kadar bekletin kararıklıktan eser kalmayacaktır. 9 - Toz alırken vazelini bezinize sürüp öyle toz alırsanız tozlanma gecikiyormuş.Yada mavi silikonlu su ile toz alırsanız tozlanma gecikiyor, ama dikkat edin parkeye damlamasın çok kayganlastırıyor. 10 - Pimapenlerinizin temiz olması için cif ve poşet kullanarak temizleyebilirsiniz. 11 - Çıkmayan etiketlerinizden kurtulmak istorsanız fön makinesini tutun ısınsın yormadan çıkacaktır.

12 - Beyaz çamasırların daha beyaz olmasını istiyorsanız makinayı en yüksek ısıda beklemeye alın yıkarken de çamaşır suyu ve beyaz kalıp sabunda kullanırsanız daha beyaz olucaktır. 13 - Perdeleri beyazlatmak için bulaşık makinesi tabletini kullanabilirsiniz. Yıkamadan perdeyle beraber kazana koyabilirsiniz.

14 - Elma sirkesi yada beyaz sirke temizlikte aklınıza nereleri geliyorsa kullanabilirsiniz. Mikropları Öldürür. Duvarların evlerin dekorasyonlarını en çok gösteren unsurlardan biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Elbette haftalık temizliklerde bu işlemi yapmanıza gerek yok ama bu yazımızda mevsim dönüşlerinde yapılan ayrıntılı ev temizliğine değindiğimiz için evi havalandırırken temizliğin ilk aşaması olarak duvarlardan başlayabilirsiniz.

Elbette evin bütün duvarlarını baştan aşağıya silmekten söz etmiyoruz. Evin tüm odalarını tek tek gezin ve duvarlarda oluşan lekeleri tespit edin. Daha sonra bu lekeleri duvarların boyasına ya da dekorasyonuna zarar vermeyecek mikrofiber bir bez ve sıvı arap sabunu ile (ya da aşındırıcı olmayan bir deterjanla) temizleyebilirsiniz.

Duvarlarınızdaki lekeleri boyaya zarar vermeden çıkarmanın bir başka doğal yöntemi de sirkeli su kullanmaktır. Duvarları temizledikten sonra evin kokusunu ve havasını değiştiren perde ve camlara yönelebilirsiniz. Önce evin tüm odalarındaki tüm perdeleri çıkarın ve çamaşır makinesine atın. Perdeler yıkanırken cam temizliğine geçebilirsiniz.

Cam silme bezleri ve cam silme sularıyla camlarınızı pırıl pırıl yapmak çok kolay. Ancak cam silme bezi dışındaki bezler camlarda leke ve toz bırakacağı için işinizi çok daha zorlaştıracaktır. Cam silme sularınızın içine biraz tuz eklerseniz, camlarınız çok daha hızlı ve çok daha etkili temizlenecektir. Ayrıca sirke, cam silerken de yardımımıza koşan doğal bir ürün olma niteliği taşıyor.

Yorum Yaz