Tükürük Köfte Tarifi

Yaşam

985 kez okundu.

Tükürük köftesi tarifi sizlerle. Afiyet olsun.

Bir sokak lezzeti olarak anılan, unutulmaz bir sokak lezzeti olarak hala varlığını sürdüren, yapımı kolay lezzetlimi lezzetli, kimsenin hayır diyemediği bir köfte tarifidir tükürük köfte tarifi.

Tükürük köftesi tarifimiz 4 kişiliktir. Hazırlama süresi 60 dakikadır. Pişirme süresi 20 dakikadır.

Tükürük köftesi tarifimiz için gerekli olan malzemelerimiz: 600 gram kıyma, 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı, 6 dilim bayat ekmek içi (ıslatılmış), 1 adet kuru soğan, 1 çay kaşığı tuz , 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kimyon

Tükürük köftesi tarifimiz için tavsiyeler: Köfte harcında kullanacağınız bayat ekmek içini, kabuklarını ayıkladıktan sonra yumuşaması için suda bekletin. Suyunu sıkıp, küçük parçalara ayırdığınız ekmek içini harca katın. Köfte harcına 1 adet yumurta ekleyebilirsiniz.

Tükürük köftesi tarifimizin yapılışı: Kabuk kısımlarını aldığınız bayat ekmek için suyla ıslattıktan sonra yumuşaması için bir kenarda bekletin. Kuru soğanı çok küçük parçalar halinde kesin. Dana ve kuzu eti karışık orta yağlı kıymayı derin bir karıştırma kabına alın.

Kıymayı, küçük parçalar halinde kesilmiş kuru soğan, ayçiçek yağı, tuz, karabiber ve kimyon ilavesiyle karıştırın. Suda beklettiğiniz bayat ekmek içinin suyunu tamamen sıktıktan sonra köfte harcına ekleyin.

Tüm malzemelerini kattığınız köfte harcını 15-20 dakika kadar yoğurun. Macun kıvamına gelen köfte harcını, buzdolabında en az 40 dakika kadar dinlendirdikten sonra ceviz büyüklüğünde parçalara ayırın. 

Elinizi suya batırdıktan sonra köftelere yassı şekli verin. Önceden yağlanıp kızdırılmış bir ızgara ya da tercihen döküm bir tavada arkalı önlü ters çevirerek yüksek ateşte pişirin. Pişen köftelerimizi servis edebilirsiniz.

Lezzetli bir köftenin en temel noktası; kullandığınız kıymadır. Bildiğiniz kasap veya marketlerden aldığınız kıymanın yağlı bir kıyma olması gerekir. Eğer ki yağsız bir kıyma alırsanız köfteniz kuru olur ve lezzetli bir şekilde pişmez. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra köftenizi en az 10 dakika yoğurun.

Sonrasında birazcık köfteyi buzdolabında dinlendirin ve elinizle köfteleri küçük parçalara ayırın ve bu şekilde pişirmeye özen gösterin. Bütün yemeklerde olduğu gibi soğansız bir köfte de düşünülemez. Genellikle soğanları yemeklere katarken bıçakla kesmemiz söylense de köfte için durum tam tersi. Köfteye soğanınızı katmadan önce ya rondodan geçirin ya da rendeleyin. Afiyet olsun.

Yorum Yaz