YORGUNLUĞUNUZUN ASIL SEBEBİ BU OLABİLİR ( MUTLAKA OKUYUNUZ )

Yaşam

148 kez okundu.

YORGUNLUĞUNUZUN ASIL SEBEBİ BU OLABİLİR ( MUTLAKA OKUYUNUZ )

YORGUNLUĞUNUZUN ASIL SEBEBİ BU OLABİLİR ( MUTLAKA OKUYUNUZ )... Ne Kadar Dinlenirseniz Dinlenin, Gün İçinde Kendinizi Yine de Yorgun ve Halsiz Hissediyorsanız... Kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız; bunun nedeni yalnızca çeşitli hastalıklar olmayabilir. 

Son derece sağlıklı olduğunuz halde hissettiğiniz yorgunluk, direkt olarak beslenmenizle ve tükettiğiniz yiyeceklerle ilgili olabilir. Çünkü bazı besinler kişiye enerjik hissettirirken; bazıları da yorgun hissetmesine neden oluyor. Bu nedenle 

böyle durumlarda, beslenme biçiminizi ve tükettiğiniz gıdaları mutlaka bir gözden geçirmelisiniz. İşte yorgun hissetmenize sebep olacak yiyecekler! BEYAZ EKMEK :  Yüksek glisemik endeksli karbonhidratlar fazla lif içermezler; bu nedenle sizi tok 

tutmak yerine, daha çabuk acıktırırlar. Beyaz ekmek de tıpkı beyaz pirinç gibi yüksek glisemik endeksli bir karbonhidrattır. Sizi güçlü ve tok hissettirmez; daha çabuk acıkmanıza neden olur ve enerji yerine yorgunluk verir.

TATLI : Şeker, vücutta insülini artırarak beyinde aşırı miktarda triptofan amino asidinin açığa çıkmasına neden olur. Bu da insanda uyku hali yaratır. Bu yüzden yüksek miktarda şeker içeren tatlılar yediğinizde, kendinizi bitkin ve güçsüz 

hissedersiniz. Aşırı şekerli yiyecekleri, öğle yemeği gibi günün enerjiye ihtiyaç duyacağınız saatlerinde tüketmemeye çalışın. Bunun yerine enerjiye ihtiyacınız olmadığınız zamanlarda tüketin. KIRMIZI ET : Kırmızı et yüksek oranda yağ içerir. 

Bu  nedenle tükettiğinizde size kendinizi bitkin hissettirir. Çünkü vücudun kırmızı etle alınan yağı yakmak için fazla enerjiye ihtiyacı vardır ve yalnızca bu işe odaklanır. Bu nedenle yorgun hissetmemek için kırmızı et yerine balık 

tüketebilirsiniz. Çünkü balık omega 3 gibi sağlıklı yağlar içerir ve bu da enerjinizi yükseltmeye yardımcı olur. MUZ : Muz, yüksek oranda magnezyum içerdiği için insana yorgunluk hissi verir. Çünkü bu mineralin kas gevşetici bir etkisi vardır.

Yani size yorgun hissettirmesi, kesinlikle sizin için zararlı olduğu anlamına gelmez. Sadece gün ortasında veya sabah tüketmek yerine; yatmadan önce yerseniz; daha rahat bir şekilde uykuya geçebilirsiniz. 

VİŞNE : Vişne, yüksek oranda melatonin içerir. Bu da uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle araştırmacılar, doğal bir uyku ilacı olduğunu söyledikleri vişneyi gün ortasında tüketmek yerine; geceleri tüketmenizi öneriyor. 

KAHVE : Kafein bazı insanların enerjisini yükseltirken, bilinenin aksine; bazılarında yorgunluğa neden olabilir. Kafein hassasiyeti olanlar kahve tükettikleri ilk bir saat içinde enerjik hissetseler de, sonrasında kendilerini bitkin hissederler.

Yani kahve, aslında geçici bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle bunun yerine; güne tam tahıllı yiyecekler, lifli meyveler tüketerek başlayın. Çünkü bu yiyecekler, gün boyu size enerji verecektir.Eğer hiç bir sağlık probleminiz olmamasına rağmen kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, yukarıdaki 6 besini bir süreliğine hayatınızdan çıkartmayı deneyebilirsiniz. Göreceksiniz ki kendinizi daha dinç ve enerjik hissedeceksiniz.

Yorum Yaz